• Aybike Gursu

FW19 ve Jean Seberg

Güncelleme tarihi: 2 May 2020


FW19 koleksiyonumuzda Jean Seberg bizim için çıkış noktasıydı.Peki neydi bizi en çok etkileyen ve yansıtmak istediğimiz?Güzeller güzeli Jean Seberg 13 Kasım 1938’de Lowa Marshalltown, ABD’de dünyaya geldi. Kariyeri büyük ölçüde Fransa’da geçmiş belki de geçmek zorunda kalmış bir aktris o. Seberg Fransız Yeni Dalga sinemasının bir ikonuydu.

Jean Seberg’in stili denilince ilk akla gelen kısa ve maskülen saçları.

Jean duru ve rafine bir aktris olarak akıllarda yer ediyor. Dönemin klasik güzellik anlayışının çok dışında bir tarza sahipti.Çok özgün ve tutkulu bir stil anlayışı vardı. Sade, çabasız ve bir o kadar da şıktı. Aksesuar tercihlerinde asla abartıya kaçmazdı. Her zaman minimalistti. Taktığı şapkalar onun stilinin olmazsa olmazları arasındaydı.

Seberg’in yaşadığı aşk hikayeleri de oldukça çarpıcıydı. Fakat bir tanesi arlarında en çarpıcı olandı. En çalkantılı ve büyük aşkı Kara Panterler (Black Panter’s) kurucu başkanı Hakim Jamal ile olanı. Hemen herkesi karşısına aldığı ve sonunu getiren çok büyük bir aşk bu. Hakim Jamal ile olan ilişkisi Kara Panterler'i desteklemesinde bir etkendi. Hem maddi hem manevi desteğini asla bırakmadı. Bu yüzden de FBI'nda radarına girmişti ve 3 yıl boyunca takip edilmişti. Ve hayatı oldukça sıkıntılı ve inişli çıkışlı bir yola girmişti. Sıkıntıların ardı arkası kesilmedi ve sonuda 8 Eylül 1979 sabahı, cesedi kendi aracı içinde Paris’te bir ara sokakta bulundu.

Biz Jean Seberg'i Nasıl Anlattık?


Bizim için bu koleksiyonda Jean Seber'in hayatını bilmek çok önemliydi.Çünkü yaşadıklarını,ruhunu, hissettiklerini koleksiyona yansıtmamız gerekiyordu. Stili bir yana hayatında ki iniş çıkışları, ışıltılı dünyasını ve perde arkasında ki karanlık dünyasını hissederek en doğru şekilde koleksiyona yansıtmaya çalıştık.Bunun için renklerden yola çıktık ve onu dönemin #60lar stilinden esinlenerek günümüze entegre etmeye çalıştık. Abartıdan uzak, fakat ışıltılı kumaşlarla hem sade hemde gösterişli ürünler ortaya çıkardık. Her bir kıyafeti tasarlarken Jean Seberg'i günümüzde düşünüp.Şimdi olsaydı nasıl olurdu? sorusunu sorduk ve sonucunda.Beyazdan siyaha giden bir renk dalgası oluştu. Biz renkleri onun için sembolize ettik. Bizim için beyaz ve siyah, doğumdan ölüme dediğimiz bir hikayenin renk skalasının iki temel rengiydi. Ana renkler ile de iniş ve çıkışlarını, ışıltısını yansıtmaya çalıştık.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör